Hakkımızda

1915 yılından bu yana ABD de, 1987 yılından bu yana Türkiye de aktif faaliyet gösteren Junior Chamber International (Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği)‘nin Avrasya Şubesi 2004 yılında kurulmuştur.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Türkiye’nin 15 farklı ilinde, 24 farklı şubesi, İstanbul da 8 şubesi ve 700’ü aşkın üyesi bulunmaktadır.

JCI da başkanlık dahil olmak üzere tüm görevler sadece 1 yıldır.

JCI Avrasya 16. yıldır aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

***JCI Avrasya; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve JCI’ın 4 temel fırsat alanı doğrultusunda faaliyet gösterir.

 

Junior Chamber International – Uluslararası Liderler ve Girişimciler Derneği’nin Amacı

JCI üyelerine, aktif görev alarak liderlik becerilerini geliştirebilecek dört temel fırsat alanı sunar;

1- Bireysel Gelişim Alanı:

  • Düzenli eğitim, seminerler ve liderlik akademileri ile liderlik ve girişimcilik becerilerini geliştirme.
  • JCI eğitim enstitüsü bünyesinde eğitmenlik kariyeri geliştirme; bunun için özel tasarlanmış eğitimlere katılma ve diğer üyelere eğitimler vererek, eğitimcilik becerilerini ilerletme.
  • JCI’ ın kişisel gelişim programlarının yerel bazda uygulanması (toplum önünde konuşma, münazara turnuvaları)
  • Üyelerin projelerde aktif rol ve liderlik sorumluluğu alarak, yaparak öğrenmeleri.

2- Toplumsal Alan:

JCI, UNESCO ile ortak yürütülen “Round the Cape” (üniversitede okuyan gençlerin beklentileri ve yönlendirilmeleri ile ilgili proje), gençlerin sigara kullanmamalarını amaçlayan “JCI Against Youth Smoking” gibi uluslar arası projeler üretilmiştir.
Her yıl, dallarında yaptıkları çalışmalarda en başarılı 10 Türk gencini ortaya çıkararak toplum takdirini kazanmalarını sağlamak ve çalışmalarını uluslar arası platforma taşımak amacıyla düzenlediğimiz TOYP “Top Outstanding Young Persons” yarışmamız,  JCI İstanbul şubesinin organize ettiği, JCI’ ın önde gelen toplumsal bir programıdır. Programın örnek teşkil ederek gençleri yaşadıkları toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye teşvik etmesini hedefliyoruz.
Bu alandaki projeler genelde üyelerin yaratıcılığı ve duyarlılığı ile doğru orantılı bir biçimde toplumda pozitif değişim yaratmaktadırlar.

3- Uluslararası Alan: 

Junior Chamber üyeleri, dünyanın her yerinde aynı sıcaklığı ve ilgiyi hissedebilecekleri diğer Jaycee dostlarına sahiptirler. Her yıl yapılan bölge ve dünya konferanslarında bizlerle ortak heyecanı paylaşan diğer binlerce Jaycee ile gün boyu aynı salonda eğitim alıp, geleceği tartışıp, kalıcı arkadaşlıklar kurabilme fırsatımız ile iş imkanları yaratabilme imkanımız bulunmaktadır. Yani sınırsız dünya, sınırsız dostluklar, JCI aracılığıyla üyeler, hem kendi dünya görüşlerini zenginleştirmekte hem de ülke ve şehirlerin tanıtımını bizzat yapma imkanına sahip olabilmektedirler.

Ayrıca ülke ya da şehir bazında yapılan twinning anlaşmaları ile sınırları aşan projeler üretilebilmektedir.
2016 senesinde JCI Çankaya şubesi JCI Belgrade (Sırbistan) ile kardeş şube (twinning) anlaşması imzalamıştır.

4- İş Dünyası Alanı:

Uluslararası boyutta  200.000 Jaycee’ nin üye olduğu International Business Network(IBN) sayesinde üyeler arasında ticaret ve iş ortaklığı yapılabilmektedir. Üyelerimizin yurt dışında veya içinde, National Business Network (NBN) ile Pazar arayışları, iş olanakları yaratma arzuları derneğimizin sunduğu verimli bağlantılarla daha geniş çaplı ve güvenilir standartlarda gelişmektedir.

Ayrıca, her ay iş dünyasından değerli konuklar tecrübe ve başarıya giden yolda deneyimlerini bizlerle paylaşmaktadır. Jaycee iş akademileri ve şubelerin yaratıcılıkları sonuçlarında oluşan girişimlerle, üyeler kendilerini iş dünyasında güçlü hissederler. Özel sektör ve kamu kurumları ile yapılan ortaklaşa organizasyonlar, sayesinde özellikli bir network imkanı sunarlar.

Bir JCI programı olan “En iyi iş planı” yarışması, girişimcilerin gelişmelerine katkıda bulunur.
JCI İstanbul bünyesinde sunulan eğitimler, kişisel gelişimin yanında, iş dünyasındaki gelişimi de destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Proje yönetimi ve iş planı eğitimlerine ek olarak,JCI’ın “Dünya ticaret oyunu” iş dünyasında çalışanların stratejik düşünme ve takım çalışmasını desteklemeye yönelik tasarlanmıştır.