Adres: Abbasağa, Jandarma Mektebi Sk. No:34, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 236 02 37

AVRASYA ORMANI

JCI AVRASYA’dan “YEŞİLE DÖNÜŞ” ORMANI

2009 yılında 2009 ağaç diktik.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Avrasya Şubesi, 2009 yılı için belirlediği “Yeşile Dönüş” (Go Green) ana teması çerçevesinde İstanbul Maltepe’de bir duyarlılık ormanının açılışını yaptı. “2009 Yılında 2009 Ağaç” sloganıyla, yeşil büyüme ile ilgili farkındalığı arttırmak ve yaymak amacıyla oluşturulan ormanın açılışına, JCI Dünya Yönetimi’nden Türkiye’den sorumlu  Başkan Yardımcısı Konstantina Sakellariou eşlik etti.

200.000’i aşkın üyesiyle 128 ülkede faaliyet gösteren, Türkiye’de de Genç Liderler ve Girişimciler Derneği adıyla çalışmalarını yürüten dünyanın 3. büyük sivil toplum kuruluşu Junior Chamber International (JCI), çevresel sorunlara dikkati çekmek ve duyarlılığı arttırmak üzere çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 2009 yılında ana temasını “Yerel eylem sonucu küresel etki” olarak belirleyen JCI’ın dünya üzerindeki her bir şubesi, farklı isimlerle aynı tema çerçevesinde projeler üreterek özellikle küresel iklim değişikliği ve yeşil büyümeye vurgu yapıyor.

Bu projelerden en yenisi ve dikkat çekeni ise derneğin İstanbul bulunan Avrasya Şubesi’nın, “Yeşile Dönüş” (Go Green) ormanı projesi oldu. Ana temasını “Yeşile Dönüş” olarak belirleyen şube, 2009 yılında 2009 ağaç dikmeyi hedefleyerek, İstanbul Maltepe’ye bağlı Başıbüyük semtinde bir orman arazisi satın aldı.

11 Nisan Cumartesi günü üyelerinin de katılımıyla ormanın açılış törenini gerçekleştiren JCI Avrasya Şubesi’ne, JCI Dünya Yönetimi’nden Türkiye’den de sorumlu Başkan Yardımcısı Konstantina Sakellariou da eşlik etti. Avrasya Şubesi’nin; JCI’ın bu yılki teması doğrultusunda hayata geçirdiği bu ilk büyük projesinin çok önemli bir adım olduğunu belirten Sakellariou, projenin derneğin tüm dünyadaki şubelerine de örnek olması gerektiğini belirtti. JCI Başkan Yardımcısı Konstantina Sakellariou ve JCI Türkiye Başkanı Tuğrul Akay’ın da üyelerle birlikte fidan diktiği açılış töreninde, her bir katılımcıya çevreye gösterdikleri duyarlılıktan ötürü sertifika verildi.

2009 yılı boyunca yapacakları her projeyi yapılış şeklinde veya sonucunda “Yeşile Dönüş” ana teması ile ilişkilendirecek olan JCI Avrasya Şubesi, 2009 ağaç hedefine ulaşmak için tüm Türk halkından destek bekliyor ve herkesi bağış yaparak kampanyaya katkıda bulunmaya çağırıyor.